Postoje brojne zablude koje se odnose na način skidanja povišene telesne temperature. Vođeni tim zabludama, ljudi se najčešće opredeljuju za metod utopljavanja, kojim smatraju da će uzrokovati pojačano znojenje i pad telesne temperature. Međutim, ovakav metod, zapravo samo predstavlja izazivanje dodatnog napora za povišenom temperaturom već dovoljno iscrpljen organizam.
Zato, povišenu temperaturu treba sniziti rashlađivanjem. Osoba čija telesna temperatura jeste u porastu, trebalo bi da u što većoj meri, sa sebe skine sav višak odeće i da alkoholom izmasira područje čela, kao i sve inpulsne tačke na telu i stopala. Navedena područja, najlakše i najbrže će dejstvo hlađenja alkoholom, preneti na ostatak tela i telesna temperatura će se sniziti. Takođe, tuširanje mlakom, čak umereno i podnošljivo hladnom vodom, takođe izaziva rashlađivanje i spuštanje telesne temperature.
U tom periodu, trebalo bi da se u što većoj meri unosi tečnost u organizam, i to posebno tečnost koja je obogaćena vitaminom C, kao što je limunada ili neki drugi prirodni, voćni sok. Tečnost i vitamin C, deluju tako da jačaju imunološki sistem odnosno odbranu organizma i sprečavaju sušenje sluzokože nosa, usne duplje i grla, a samim tim i opstanak i širenje virusa ili bakterija, koje eventualno mogu uzrokovati povišenost temperature.
Osoba koja ima povišenu temperaturu, takođe bi trebalo da provodi vreme u čistoj i provetrenoj prostoriji i da izbegava prekomernu fizičku aktivnost i zamaranje.
Po potrebi, ukoliko je temperatura u primetnom porastu, treba uključiti i lekove za spuštanje telesne temperature.
Ukoliko se temperatura i nakon navedenih i realizovanih saveta i dalje ne snizi, treba posetiti lekara i proanalizirati njen uzrok. Uzrok temperature može biti i neki unutrašnji upalni proces, ali i trenutni hormonski disbalans ili nagomilani stres.